Prvi poizkusi drsanja in igranja hokeja so bili že v zgodnjih tri desetih letih prejšnjega stoletja. Za otroke vodilnih delavcev v Kranjski industrijski družbi so pozimi pripravili naravno drsališče pri vili v Hrenovici (območje sedanjega trgovskega centra SPAR). Mladež delavcev, pa ni zaostajala in so si pripravili svoja naravna drsališča, med drugim tudi na dvorišču sedanjega TVD Partizana, malo kasneje pa na nogometnem igrišču Podmežaklo. Karlo Vergles je za hokejsko igro hitro navdušil fante iz Podmežakle, ki so se že tudi sicer ukvarjali z različnimi športi (nogomet, smučanje). Začeli so z igranjem hokeja. Za še večje navdušenje mladih za ta šport so na Jesenicah organizirali prvo propagandno hokejsko tekmo med Ilirija iz Ljubljane in KAC-om iz Celovca. V zimi 1941/1942 pa so tudi jeseniški fantje že odigrali dve tekmi z Zagrebom (0:2) in Beljakom (1:2). Vojna vihra je nato dejavnost prekinila. Že junija 1945, pa je bilo na Jesenicah ustanovljeno Fizkulturno društvo Jesenice, ki je v svoji dejavnosti ponovno oživilo predvojne športne aktivnosti . Med drugimi je bila ustanovljena tudi hokejsko drsalna sekcija. Fizkulturno društvo je nato v prvih povojnih letih spreminjalo tudi naziv, pa tudi sekcije znotraj društva so delovale različno uspešno .
Za uradni začetek, torej rojstni dan jeseniškega hokeja pa se šteje 6. januar 1948 .
Tega dne je bila v okviru Športnega društva Jože Gregorčič ustanovljen Hokejsko – drsalni klub ,ki je nastal iz že prej delujoče sekcije v fizkulturnem društvu. Hokejsko drsalni klub je je bil prvi od dvanajstih delujočih sekcij v društvu, ki se je organiziral kot klub. Prvi predsednik je postal ing. Drago Cerar.
Septembra 2018 je Branko Jeršin v imenu HDD Sij Acroni Jesenice v Grosuplju obiskal prvega kapetana takratne ekipe Valentina Mendiževca (rojen je bil 1927). V zanimivem razgovoru je gospod Mendiževec povedal , da so takratno ekipo poleg njega sestavljali še Karlo Verglez, Jože Dolinar, Matko Medja, Dušan Brun, Boris Čebulj, Dušan Kaltnekar, Zvone Turenšek, Niko Čebulj in nekaj kasneje še Stanko Kos . Povedal je , da je bil prvi predsednik kluba Drago Cerar takrat veliko odsoten zaradi službenih potovanj, zato so mu ledino pomagali orati on kot kapetan in športna zanesenjaka France Božič in Mitja Verovšek. Železarna Jesenice je imela veliko razumevanje za hokejsko dejavnost. Valentin Mendiževec je takrat tudi povedal zgodbo , o tem kako je prišlo do prve tekme v zimi 1948/1949 s takratnim prvakom Partizanom . Povedal je:« Ker je bil na treningu v Planici beograjski Partizan , sva se s Karlom Verglezom kar z motorjem odpeljala proti Planici, vmes sva imela tudi manjšo nesrečo, potem pa sva le dosegla dogovor o tekmi. Odigrali smo jo na bajerju v Ratečah, naša ekipa je takrat nastopila le z osmimi igralci .Tekmo smo visoko izgubili z 20:0. Vendar se je začelo in v tisti zimi smo odigrali še nekaj tekem . Sodelovali smo tudi na republiškem prvenstvu v Celju , ter osvojili 2. mesto za Slavijo. Za nagrado smo prejeli komplet hokejskih dresov . Te drese je kasneje nosila druga ekipa, za nas pa je Železarna Jesenice naročila komplet dresov v Almiri v Radovljici .« Valentin Mediževec je bil kapetan ekipe še v sezoni 1949/1950 in 1950/1951 , nato pa je zaradi službe in družine prenehal z igranjem. Kapetanski trak pa je za njim prevzel Boris Čebulj .
Ing. Drago Cerar je skupaj s številnimi prostovoljci in pomočjo Železarne Jesenice poskrbel, da smo v sezoni 1953/ 1954 na Jesenicah dobili prvo umetno drsališče v takratni državi. To pa omogoči načrtno delo in treniranje. Tako v sezoni 1953/ 1954 jeseniški hokej osvoji prvič naslov republiških prvakov. Drugi korak je bil prvi nastop na državnem prvenstvu Jugoslavije in že ob prvem nastopu tudi 2. mesto. Na Jesenicah se načrtno delo nadaljuje in v sezoni 1956/1957 Jesenice in z njo vsa Gorenjska slavi prvi naslov državnih prvakov Jugoslavije. Do leta 1972 Jeseničani osvojijo petnajst naslovov zaporedoma. Izgradnja strehe nad drsališčem tega leta pa prepreči osvojitev novega naslova. Do leta 1990 jeseniški hokej v nekdanji državi osvoji 23 naslovov državnih prvakov, sedem naslovov pokalnih prvakov in jeseniški hokej s svojo prepoznavno hokejsko šolo postane prepoznaven daleč preko meja.
Hokejski klub Jesenice vse do leta 1996 deluje znotraj naslednika športnega društva Jože Gregorčič, to je v Športnem društvu Jesenice. Ker pa je hokej prerastel okvir ŠD Jesenice, se klub osamosvoji in deluje samostojno . Od leta 1991 (sezona 1991/1992) dalje deluje pod imenom HK Acroni Jesenice. Zanimivo, da je klub to ime nosil že nekaj mesecev pred tem, ko je iz Železarne Jesenice nastala družba Acroni.
V sezoni 1998/1999 pride tudi do delitve jeseniškega hokeja na dva društva in sicer na HK Acroni Jesenice in novo društvo HD mladi Jesenice. Ta prevzame skrb za otroške in mladinske pogone. Delitev je bila sporazumna, tako da sta kluba ohranila uspešno strokovno povezavo. Vsem privržencem jeseniškega hokeja je znano kaj vse je jeseniški hokej dosegal tudi v samostojni Sloveniji. Prve tri slovenske naslove zaporedoma.
Ob krizi leta 2010 je prišlo do razpada profesionalne ekipe, vendar pa se je tradicija jeseniškega hokeja ohranila zaradi zavzetega dela v HD mladi Jesenice. Veseli smo, da se je v letu 2013 našla pogumna skupinica zaljubljencev v jeseniški hokej pod vodstvom Anžeta Pogačarja , ki se je odločila, da ustanovi nov klub Hokejsko drsalno društvo Jesenice , ki prevzame skrb za jeseniški članski hokej. Nagrada za pogum in zavzeto delo je bil tako nepričakovani naslov državnih prvakov v sezoni 2014/2015 . Novi klub pa je uspehe ponavljal še v sezonah 2016/2017, 2017/2018 in 2020/2021 . Skupaj ima jeseniški hokej 36 naslovov državnih prvakov!
Jeseniški hokej je na začetku letošnje sezone dobil nov zagon, kajti dosežen je bil dogovor o skupni zunanji podobi obeh jeseniških klubov in še boljšem sodelovanju . Tako HD mladi Jesenice , kot tudi HDD Sij Acroni Jesenice nadaljujeta tradicijo jeseniškega hokeja , zato ob 75. rojstnem dnevu želim vsem, ki se danes trudijo z delom v obeh klubih , vsem igralcem od najmlajših do članov in veteranov veliko uspehov pri delu! Čestitke pa tudi uspešnim generacijam iz preteklosti!