Author picture

Sodelujoči v novi sezoni AHL – KHL Sisak

V seriji poletnih člankov bi bralcem radi predstavili hokejske klube, ki bodo sodelovali v letošnji sezoni Alpske hokejske lige (AHL). Teh bo, kakor je splošno znano, štirinajst:

  • EC Bregenzerwald (AUT)
  • EC Die Adler Stadtwerke Kitzbühel (AUT)
  • EK Die Zeller Eisbären (AUT)
  • Red Bull Hockey Juniors (AUT)
  • Steel Wings LINZ AG (AUT)
  • HC Gherdeina valgardena.it (ITA)
  • HC Merano/o Pircher (ITA)
  • Hockey Unterland Cavaliers (ITA)
  • Rittner Buam SkyAlps (ITA)
  • S.G. Cortina Hafro (ITA)
  • Wipptal Broncos Weihenstephan (ITA)
  • SIJ Acroni Jesenice (SLO)
  • HK RST Pellet Celje (SLO)
  • KHL Sisak (CRO)

Tokrat predstavljamo novince v ligi, hrvaško moštvo KHL Sisak.

Sisak, tretje največje mesto v osrednji Hrvaški, leži ob slikovitem sotočju rek Kolpe, Save in Odre, približno 57 kilometrov jugovzhodno od hrvaške prestolnice Zagreb. S svojo bogato zgodovino, ki sega vse do rimskih časov in nekaj več kot 40.000 prebivalci, Sisak predstavlja pomembno industrijsko, kulturno in športno središče regije. Mesto je skozi 20. stoletje slovelo po svoji močni metalurški in petrokemični industriji, ki sta bili ključni gonili gospodarskega razvoja in sta oblikovali identiteto mesta.

Samo eno mesto v državi se ne bi moglo imenovati …

Mestu po slovensko rečemo Sisek. Če pustimo ob strani tisto staro jugoslovansko šalo, po kateri v državi samo eno mesto ne more biti poimenovano po soprogi tedanjega maršala, je vseeno moč povedati, da je Sisek v svoji zgodovini spremenil več imen. Prvo je bilo ilirsko-keltsko ime Segestica, po tem pa rimsko Siscia in ime v srednjeveški latinščini Siscium. Kasneje skozi zgodovino so se uporabljali nazivi: SissekSziszekSciteckZysekSzisciumScytzycZitechScyteck. V 19. stoletju je mesto dobilo tudi štokavsko ime: Sziszak in končno Sisak.

heroSmall 0 Sisak photo IgorTomljenovic sm
Sisak; vir fotografije: KLIK

Športna tradicija v Sisku je izjemno bogata in raznolika, s številnimi uspehi v različnih disciplinah. Mesto se ponaša z dolgim seznamom uspešnih športnikov, pri čemer izstopajo predvsem dosežki v nogometu, rokometu in atletiki. Nogometni klub HNK Segesta, ustanovljen davnega leta 1906, je eden najstarejših na Hrvaškem in predstavlja ponos lokalnega športa, pa čeprav tekmuje v nižjih ligah hrvaškega nogometa.

Vendar pa je posebej fascinantna in edinstvena zgodba o razvoju hokeja v Sisku. Predstavlja namreč primer, kako lahko šport, ki sprva ni bil značilen za to geografsko območje in podnebje, s časom postane pomemben del mestne identitete in ponos lokalne skupnosti.

Zgodnji začetki in razvoj

Presenetljivo je, da korenine hokeja v Sisku segajo daleč v preteklost, precej dlje, kot bi morda pričakovali za mesto v celinskem delu Hrvaške. Prvi zabeleženi hokejski dogodek v mestu sega v 21. februar 1930, ko je bila odigrana prva (ne)uradna hokejska tekma. Ta datum predstavlja rojstvo hokejske tradicije v Sisku in nakazuje, da je bil interes za ta zimski šport prisoten že v zgodnjih letih 20. stoletja. Štiri leta po tej prvi tekmi, natančneje leta 1934, je bil v Sisku ustanovljen prvi uradni hokejski klub z imenom Slavija Sisak. Ustanovitev tega kluba je predstavljala ključni korak v formalizaciji in organizaciji hokeja v mestu. Slavija Sisak je položila temelje za razvoj hokejske kulture, ki se je, kljub številnim vzponom in padcem v naslednjih desetletjih, ohranila do danes. Po seriji čudnih peripetij so nato hokejisti iz Siska v letih 1938-1942 igrali kot člani kluba HAŠK iz Zagreba, vendar so še vedno trenirali doma v Sisku.

Obdobje po drugi svetovni vojni je sprva za hokej v Sisku, podobno kot za mnoge druge športne aktivnosti v – v vojni močno zaznamovani – regiji, pomenilo čas stagnacije. V tem obdobju je bil hokej bolj razvit v severnih delih takratne Jugoslavije, predvsem v Sloveniji in v Zagrebu, kjer so bile zimske športne tradicije močnejše in infrastruktura bolj razvita. Kljub tem izzivom pa hokej v Sisku ni popolnoma zamrl. Skupina predanih navdušencev je kot Hokejska sekcija sindikalnega fiskulturnega društva Naprijed v letih 1946 – 1952 ohranjala plamen tega športa živ, organizirala neformalna srečanja in prirejala igre na zamrznjenih površinah v okolici mesta, kadar so to dopuščale vremenske razmere. Med leti 1952 in 1965 je delovala t.i. hokejska sekcija športnega društva Segesta Sisak, ki je bila leta 1965 končno preorganizirana v klub za drsanje, kotalkanje ter hokej na ledu. Med leti 1972 in 2008 je nato pod sponzorsko roko lokalne rafinerije deloval klub z imenom INA Sisak.

Slajd08
Moštvo INA Sisak v dvorani na Bledu; vir fotografije: KLIK

Jeseničani prispevali k dvigu ravni hokeja v Sisku

Posebej iz tega obdobja velja omeniti prispevek treh Jeseničanov: Bogo Jan, Milan Jan in Slavko Beravs so s svojim igranjem v Sisku dvignili raven igre in prinesli dragocene izkušnje iz enega najbolj uveljavljenih hokejskih središč v regiji. Še posebej pomembno je bilo delovanje Slavka Beravsa in Boga Jana, ki sta v Sisku prevzela tudi trenerske vloge. Njuno strokovno znanje in izkušnje so bistveno prispevali k razvoju mladih igralcev in dvigu kakovosti hokeja v mestu.

Oživitev in napredek

Eden največjih izzivov, s katerimi so se soočali hokejski navdušenci v Sisku, je bilo pomanjkanje ustrezne infrastrukture. Mesto dolgo časa ni imelo pokritega drsališča ali hokejske dvorane, kar je pomenilo, da so bili treningi in tekme omejeni na zimske mesece in močno odvisni od muhastih vremenskih razmer. Kljub tem oviram so člani kluba s svojo neizmerno predanostjo in entuziazmom uspeli pritegniti pozornost lokalnih oblasti in športnih organizacij, s čimer so postavili temelje za prihodnji razvoj.

Do pomembnega preboja je prišlo ob izgradnji prvega umetnega drsališča – tedaj kot igrišče z umetno zaledenitvijo, vendar še brez strehe – v Sisku ob koncu leta 1971. Ta pridobitev je predstavljala revolucijo za lokalni hokej, saj je omogočila bolj redne treninge in organizacijo “pravih” hokejskih tekem v mestu. Kmalu po tem mejniku je bila ustanovljena tudi prva hokejska šola v Sisku, kar je bilo ključnega pomena za dolgoročni razvoj športa v mestu. Ta šola je postala zibelka mladih hokejskih talentov in je zagotavljala, da bo hokej v Sisku imel prihodnost.

Pravi preporod hokeja v Sisku se je začel v poznih sedemdesetih in zgodnjih osemdesetih letih 20. stoletja. Novo generacijo lokalnih športnih zanesenjakov je prevzel entuziazem za ta dinamični zimski šport, kar je vodilo v obnovitev organiziranega hokeja v mestu. V začetku devetdesetih let, v času velikih političnih in družbenih sprememb na Hrvaškem, je bil hokejski klub na nek način zagnan na novo. Prišlo je tudi do lokalnih prepirov in delitev, vse skupaj pa je predstavljalo ključno prelomnico v razvoju hokeja v Sisku in napovedovalo novo ero tega športa v mestu.

1972 1

Sodobni razvoj in mednarodni vplivi

Z vstopom v novo tisočletje je hokej v Sisku – kot že tolikokrat prej – dobil nov zagon. Hokejski klub se je začel bolj aktivno vključevati v nacionalna tekmovanja, s čimer je dvignil raven igre in prepoznavnost hokeja z znamko “made in Sisak” na Hrvaškem. V tem obdobju se je začel tudi ambiciozen projekt izgradnje pokrite hokejske dvorane. Ta projekt, čeprav se je zaradi različnih zapletov, vključno s finančnimi težavami in političnimi spremembami, zavlekel za več kot desetletje, je predstavljal ključno investicijo v prihodnost hokeja v mestu.

Mednarodna izmenjava znanja in izkušenj je bila ključnega pomena za napredek hokeja v mestu. Omogočila je, da so lokalni igralci in trenerji pridobili dragocene vpoglede v profesionalni hokej in sodobne trenažne metode, kar je dolgoročno vplivalo na kakovost igre in organizacijo kluba.

Vzporedno s temi razvojnimi koraki je hokej v Sisku doživljal tudi druge pomembne napredke. Ustanovljena je bila ženska hokejska ekipa, kar je odprlo nove možnosti za razvoj športa in povečalo njegovo vključenost. Organizirani so bili prvi mednarodni mladinski turnirji, ki so v mesto privabili mlade hokejiste iz različnih držav in s tem dvignili prepoznavnost Siska na mednarodnem hokejskem zemljevidu. Klub je vzpostavil tudi tesna partnerstva z lokalnimi šolami, s čimer je zagotovil stalen priliv mladih talentov in širil bazo navijačev.

Vrhunec infrastrukturnega razvoja je prišel z odprtjem sodobne hokejske dvorane, znane kot “Ledena dvorana Zibel”. Ta simpatični in impresivni objekt, ki lahko sprejme 1960 gledalcev, je postal dom KHL Sisak in omogočil praktično celoletno treniranje ter igranje hokeja v mestu. S svojo kapaciteto dvorana ne le zagotavlja odlične pogoje za igralce, ampak tudi omogoča številnim navijačem, da v živo spremljajo tekme in ustvarjajo nepozabno vzdušje. Ledena dvorana Zibel je postala pravi simbol predanosti mesta hokeju in njegovemu razvoju.

Ledena dvorana Zibel Sisak

Vitezi

KHL VITEZOVI LOGOKHL Sisak, znan tudi pod vzdevkom “Vitezi”, je postal osrednja točka hokejske skupnosti v mestu. Ta bojeviti vzdevek odraža duh in predanost igralcev ter navijačev, hkrati pa spretno povezuje moderni hokej z bogato zgodovino mesta Sisak, znanega po svojih srednjeveških vitezih in trdnjavi.

Z odprtjem nove pokrite hokejske dvorane se je za hokej v Sisku začelo novo, vznemirljivo poglavje. Klub je profesionaliziral svoje vodstvo, dodatno okrepil mladinske programe in začel dosegati vse bolj opazne uspehe na nacionalni ravni. Ženska ekipa se je utrdila v nacionalnih tekmovanjih in postala vzor za mlade hokejistke. Mladinske selekcije kluba pa redno osvajajo medalje na turnirjih, kar kaže na svetlo prihodnost siškega hokeja.

Vrhunec dosedanjega razvoja

Najnovejši in morda najpomembnejši mejnik v razvoju hokeja v Sisku je prišel leta 2024, ko se je KHL Sisak uvrstil v prestižno Alps Hockey League (AHL). To je prva udeležba kluba v tem mednarodnem tekmovanju, ki združuje klube iz Avstrije, Italije, Slovenije in zdaj tudi Hrvaške. Ta pogumni korak predstavlja ogromen dosežek za hokej v mestu in odpira nove, vznemirljive priložnosti za razvoj in prepoznavnost kluba na mednarodni ravni.

Uvrstitev v AHL ni le priznanje za trdo delo in napredek kluba, temveč tudi platforma za nadaljnji razvoj. Tekmovanje z uveljavljenimi klubi iz hokejsko bolj razvitih držav bo nedvomno dvignilo raven igre KHL Sisak, hkrati pa bo mestu prineslo mednarodno prepoznavnost in potencialno nove poslovne priložnosti.

Zaključek

Razvoj hokeja v Sisku je fascinantna zgodba o vztrajnosti, predanosti in ljubezni do športa. Od skromnih začetkov v tridesetih letih 20. stoletja, preko težkih povojnih let, ponovne oživitve v osemdesetih in devetdesetih, do današnjega stanja, ko je Sisak prepoznan kot pomembno hokejsko središče na Hrvaškem in v širši regiji, je ta šport prehodil dolgo in pogosto težavno pot.

Danes je hokej v Sisku več kot le šport – je živa skupnost, ki združuje generacije, spodbuja mlade talente in bistveno prispeva k prepoznavnosti mesta. Čeprav se klub še vedno sooča z izzivi, značilnimi za razvoj hokeja v netradicionalni hokejski državi, ima trdne temelje za nadaljnji razvoj. Ledena dvorana Zibel, dom “Vitezov”, je postala simbol predanosti mesta hokeju in predstavlja obljubo svetle prihodnosti.

Zgodba hokeja v Sisku je živ dokaz, da lahko s strastjo, predanostjo in podporo skupnosti vsak šport najde svoj prostor in uspe, ne glede na začetne ovire ali neobičajno okolje. Mednarodni vplivi, vključno s prispevkom slovenskih hokejistov, so obogatili to zgodbo in pokazali, kako pomembna je izmenjava znanja in izkušenj v športu.

263800608 4197333577038775 4159046772884501763 n

Ko v novem AHL ligašu gledajo v prihodnost, lahko z optimizmom pričakujejo, da bo hokej v Sisku še naprej rasel in se razvijal. Z uvrstitvijo v Alps Hockey League se odpirajo nove možnosti za napredek in mednarodno uveljavitev. Morda pa bo Sisak v prihodnjih letih postal ne le pomemben dejavnik na hrvaški hokejski sceni, temveč tudi prepoznavno ime v širšem regionalnem in evropskem hokejskem prostoru. Poznavajoč strast hrvaških športnih navdušencev, se vse skupaj ne zdi tako neverjetno.

Naj izjemna športna zgodba iz Siska služi kot navdih in dokaz, da lahko z vztrajnostjo, predanostjo in skupnostno podporo vsako okolje razvije in neguje športno tradicijo, ki presega običajne meje in pričakovanja. Še sploh to velja za mesta s podobno industrijsko dediščino, kakršno imajo tudi Jesenice.

Kar pa se tiče dvobojev Jesenic in KHL Siska v prihajajoči sezoni: dobrih 225 kilometrov zračne razdalje med mestoma bo prav gotovo magnet za obisk tako enih, kakor tudi drugih navijačev na gostujočih tekmah. Mi se gostovanja okrepljenega hrvaškega moštva že veselimo, mar ne?

Sicer pa, saj veste:

ENA EKIPA, ENO SRCE!

 

Delite s prijatelji

Povezano