Ker se bliskovito približuje tretja pripravljalna tekma, ker smo predstavili že precej letošnjih tekmecev iz lige AHL in ker bodo nasprotniki železarjev tokrat še posebej zanimivi, smo spet pripravili članek iz serije … no, saj nas redno berete – vi veste.
Zell am See – Alpski biser ob jezeru
Zell am See je čudovito alpsko mestece, ki leži v zvezni deželi Salzburg v Avstriji. Mesto se nahaja ob vzhodni obali jezera Zell, po katerem je dobilo ime, in je obdano z veličastnimi vrhovi Visokih Tur (Obertauern). S svojo lego na nadmorski višini 750 metrov predstavlja Zell am See idealno izhodišče za številne zimske in poletne aktivnosti.
Mesto ima bogato zgodovino, ki sega v 8. stoletje, ko je bilo ustanovljeno kot samostan. Skozi stoletja se je razvijalo in postalo pomembno trgovsko in prometno središče regije. Danes je Zell am See predvsem znano kot priljubljena turistična destinacija, ki privablja obiskovalce iz vsega sveta s svojo naravno lepoto, možnostmi za smučanje in druge zimske športe ter poletnimi aktivnostmi ob jezeru.
Zell am See ima približno 10.000 stalnih prebivalcev, vendar se to število v turistični sezoni lahko tudi podvoji (!). Večina prebivalstva je avstrijske narodnosti, nemški jezik seveda brez nadaljnjega prevladuje. Zaradi turizma pa je mesto postalo precej mednarodno, z majhnimi skupnostmi priseljencev iz različnih evropskih držav in tudi iz drugih delov sveta. Tudi z Balkana, če hočete.
Gospodarstvo mesta je močno odvisno od turizma, ki predstavlja glavno gonilno silo lokalne ekonomije. Poleg tega so pomembne panoge še trgovina, gostinstvo in storitvene dejavnosti. V zadnjih letih se mesto trudi razvijati tudi trajnostni turizem in zeleno gospodarstvo. Povprečni dohodek na prebivalca je nekoliko nad – že tako visokim – avstrijskim povprečjem, predvsem zaradi dobro razvitega turističnega sektorja.
Šport v Zell am See
Zell am See je zaradi svoje izjemne lege pravi raj za ljubitelje zimskih in poletnih športov. Mesto in njegova okolica ponujata odlične pogoje za številne aktivnosti skozi vse leto.
V zimskih mesecih so poleg hokeja, ki ima v mestu posebno mesto, zelo priljubljeni tudi alpsko smučanje, deskanje na snegu, tek na smučeh in sankanje. Bližnje smučišče Schmittenhöhe, ki se dviga neposredno nad mestom, je priljubljena destinacija tako za domačine kot za turiste. S svojimi raznolikimi progami omogoča tako rekreativno smučanje kot tudi bolj zahtevne spuste za izkušene smučarje.
V poletnih mesecih so v ospredju vodni športi na jezeru Zell. Plavanje, jadranje, veslanje in supanje so le nekatere izmed priljubljenih aktivnosti. Okoliški hribi in gore pa ponujajo odlične možnosti za pohodništvo in gorsko kolesarjenje. Mesto je tudi izhodiščna točka za številne planinske poti, ki vodijo v Visoke Ture.
Zell am See ima dolgoletno tradicijo v razvoju zimskih športov. Lokalni smučarski klub SK Zell am See, ustanovljen leta 1906, je eden najstarejših smučarskih klubov v Avstriji. Skozi svojo zgodovino je klub vzgojil številne odlične smučarje, ki so uspešno tekmovali na regionalnih in nacionalnih tekmovanjih. Čeprav mesto morda ni rodilo svetovno znanih alpskih smučarskih šampionov, je njegova vloga v razvoju in promociji zimskih športov v Avstriji nesporna.
V hokeju na ledu je mesto najbolj znano po svojem klubu EK Die Zeller Eisbären, ki že desetletja predstavlja pomemben del športne identitete mesta. Čeprav klub ni dosegel vrhunskih mednarodnih uspehov, je njegova prisotnost ključna za razvoj hokeja v regiji in vzgojo mladih talentov. Hokejska dvorana v Zell am See je pomembno središče za razvoj tega športa v celotni regiji Pinzgau.
Mesto redno gosti tudi različna športna tekmovanja in prireditve. Med njimi so posebej priljubljeni zimski športni dogodki, kot so tekmovanja v alpskem smučanju in deskanju na snegu, pa tudi poletne prireditve, kot so triatlon Zell am See-Kaprun in različna kolesarska tekmovanja.
Zell am See se ponaša tudi z odlično športno infrastrukturo. Poleg že omenjene hokejske dvorane in smučišča ima mesto tudi sodobno opremljen športni center z bazenom, teniškimi igrišči in atletsko stezo. Ta športni kompleks služi tako lokalnim športnikom kot tudi za priprave profesionalnih ekip iz različnih športnih panog.
Zaradi svoje lege, infrastrukture in dolgoletne športne tradicije Zell am See ostaja pomembno središče za šport in rekreacijo v avstrijskih Alpah, privlačno tako za vrhunske športnike kot za rekreativce in ljubitelje aktivnega življenjskega sloga.
EK Die Zeller Eisbären: Zgodovina in razvoj
Hokejski klub EK Die Zeller Eisbären (Ledeni medvedi iz Zella) je bil ustanovljen leta 1928 in je eden najstarejših hokejskih klubov v Avstriji. Skozi desetletja je klub doživljal vzpone in padce, a je vedno ostal pomemben del športne identitete mesta Zell am See.
V prvih desetletjih je klub tekmoval predvsem na regionalni ravni, a je postopoma napredoval in se v 60. letih 20. stoletja prvič uvrstil v najvišjo avstrijsko ligo. Od takrat so Ledeni medvedi postali stalnica v avstrijskem hokeju, čeprav so občasno izpadali v nižje lige.
Eden največjih uspehov kluba je prišel v sezoni 1980/81, ko so osvojili naslov prvaka druge avstrijske lige in se ponovno uvrstili v elitno tekmovanje. V 90. letih in na začetku 21. stoletja je klub doživljal finančne težave, ki so vplivale na njegove rezultate, vendar je s podporo lokalne skupnosti in predanih navijačev uspel preživeti te težke čase.
V zadnjih letih je EK Die Zeller Eisbären našel svoj dom v ligi Alps Hockey League (AHL), mednarodnem tekmovanju, ki združuje klube iz Avstrije, Italije in Slovenije … od noce sezone pa seveda tudi Hrvaške. To tekmovanje omogoča klubu, da se meri s primerljivo močnimi nasprotniki iz sosednjih držav in hkrati ohranja tradicijo avstrijskega hokeja.
V sezoni 2023/2024 so se Ledeni medvedi v rednem delu AHL uvrstili na 2. mesto, v končnici pa – z vmesno Master Round – po hitrem postopku izpadli.
Domača dvorana in infrastruktura
EK Die Zeller Eisbären igrajo svoje domače tekme v dvorani Eishalle Zell am See, ki se nahaja v športnem kompleksu ob jezeru. Uradno dvorana nosi ime po enem izmed glavni sponzorjev KE KELIT Arena. Dvorana ima kapaciteto 3.200 gledalcev, kar je za mesto velikosti Zell am See impresivno. Povprečen obisk domačih tekem se giblje okoli 1.500 do 2.000 gledalcev, odvisno od pomembnosti tekme in trenutne forme ekipe. V zadnji sezoni Alpske lige so tako imeli povprečen obisk 1796 navijačev, s čimer so bili z naskokom najbolje gledana domača ekipa lige. Za primerjavo z Jesenicami: 719 gledalcev.
Dvorana je bila zgrajena v 70. letih 20. stoletja in je bila večkrat obnovljena, nazadnje leta 2015, ko so posodobili razsvetljavo, ozvočenje in sanitarije. Poleg glavne ledene ploskve za tekme in treninge članske ekipe ima kompleks tudi manjšo ledeno ploskev, ki se uporablja za treninge mladinskih selekcij in rekreativno drsanje.
V sklopu športnega kompleksa se nahajajo tudi fitnes center, savne in prostori za fizioterapijo, ki jih uporabljajo igralci za svojo pripravo in rehabilitacijo. Klub ima tudi dobro opremljene garderobe in prostore za strokovni štab.
Financiranje in sponzorji
Kot večina hokejskih klubov se tudi EK Die Zeller Eisbären sooča z izzivom stabilnega financiranja. Klub se financira iz različnih virov, med katerimi so najpomembnejši:
1. Sponzorstva lokalnih in regionalnih podjetij
2. Prodaja vstopnic in sezonskih kart
3. Prodaja klubskih izdelkov (dresov, šalov, kap itd.)
4. Subvencije lokalnih oblasti in športnih zvez
5. Prihodki od gostinske dejavnosti v dvorani
Med glavnimi sponzorji kluba najdemo podjetja, ki so tesno povezana z regijo in mestom Zell am See. Kako lokalno gospodarstvo kar tekmuje, kdo bo prispeval več in pomembneje, si lahko bralci naše spletne strani lahko ogledajo s preprostim: KLIK. Zraven so banke, gospodarska podjetja, zavarovalnice, pivovarna itd, itd …
Klub se trudi vzdrževati dobre odnose s sponzorji in jim v zameno za podporo ponuja različne oblike promocije, od oglasov na dresih in ob ledeni ploskvi do VIP-vstopnic in posebnih dogodkov za poslovne partnerje.
Trenerski štab: slovenski vpliv
Ena najpomembnejših povezav med EK Die Zeller Eisbären in slovenskim hokejem je trenutni trenerski štab pri Zell am See-ju. Marcel Rodman je bil imenovan za glavnega trenerja kluba. Pogosto mu je v preteklosti (tudi v minuli sezoni pri VSV) že pomagal njegov brat David, ki pa za zdaj take vloge uradno v Zell am See-ju nima. Kakorkoli že, oba sta legendi jeseniškega in slovenskega hokeja in če že ne formalno, pa vsaj neformalno skupaj prinašata ogromno izkušenj ter znanja v avstrijski klub.
Brata Rodman sta kot igralca nastopala za številne klube v Sloveniji, Avstriji, Nemčiji, pa v Skandinaviji in drugje, oba pa sta bila tudi dolgoletna člana slovenske reprezentance. Bogate igralske izkušnje in svež trenerski pristop bodo menda prinesli nov zagon v klub EK Die Zeller Eisbären.
Prisotnost Marcela Rodmana na trenerskem položaju predstavlja potencialno močno povezavo s slovenskim hokejem. Njegova vloga je pomembna ne le za razvoj avstrijske ekipe, ampak tudi za krepitev vezi med avstrijskim in slovenskim hokejem.
Ugled in povezave bratov Rodman v slovenskem hokeju bi lahko pripomogel k privabljanju mladih talentov ali izkušenih igralcev iz Slovenije, ki bi želeli nadaljevati svojo kariero v tem avstrijskem klubu; sicer pa mora biti prvenstvena želja vsakega mladega igralca, da se uveljavi doma.
Čeprav trenutno ni znanih slovenskih igralcev v “Marcelovi” ekipi, je pa tam nekaj Skandinavcev in Severno-Američanov, menda obstaja možnost, da bi se to v prihodnosti spremenilo. To bi lahko dodatno okrepilo že obstoječe vezi med klubom in slovensko hokejsko sceno. Gre seveda le za hipotetično tezo, ki pa je smiselna in logična.
Zaključek: Rivalstvo in povezava z Jesenicami
EK Die Zeller Eisbären in HDD Jesenice, čeprav geografsko ločena z 230 kilometri ceste čez Alpe, sta v zadnjih letih razvila zanimivo rivalstvo in povezavo. Oba kluba sta člana lige Alps Hockey League, kar pomeni, da se redno srečujeta na ledu. To rivalstvo je trenutno še posebej zanimivo zaradi prisotnosti bratov Rodman na trenerskih položajih v Zell am See, saj predstavlja neposredno povezavo med kluboma.
Medtem ko bi menda tradicionalno največji rival Ledenih medvedov bil EC Red Bull Salzburg, ki je oddaljen le 100 kilometrov in predstavlja “velikega brata” iz deželne prestolnice, a je v zadnjih letih v nekih drugih hokejskih sferah, kakor Medvedi, je rivalstvo z Jesenicami drugačne narave. Gre za srečanje dveh klubov s podobno zgodovino in izzivi, ki se trudita ohraniti tradicijo hokeja v svojih mestih in hkrati tekmovati na mednarodni ravni. In tudi Jesenice imajo svojega tradicionalno največjega rivala trenutno v višji ligi in … no, saj veste.
Rivalstvo med EK Die Zeller Eisbären in HDD Jesenice pozitivno vpliva na oba kluba, saj spodbuja tekmovalnost, izmenjavo igralcev, trenerskega znanja in izkušenj. Poleg tega privablja tudi navijače, ki radi spremljajo te dvoboje.
Zell am See in Jesenice imata tudi nekaj skupnih točk – obe mesti sta znani po svoji industrijski preteklosti (Zell am See po tekstilni industriji, Jesenice po železarstvu) in obe sta se morali prilagoditi spremembam v gospodarstvu, pri čemer je turizem postal pomemben del lokalne ekonomije. No, vsaj v Zell am Seeju …
V prihodnosti lahko pričakujemo, da se bo ta povezava med kluboma še okrepila. Ne glede na to, kakšna bo prihodnost, je jasno, da EK Die Zeller Eisbären in HDD Jesenice predstavljata pomemben del hokejske tradicije v alpski regiji in da bosta še naprej igrala ključno vlogo pri razvoju tega športa v svojih lokalnih skupnostih in širše, ne glede na usodo trenutne Alps Hockey League …
OPOMBA: vir naslovne fotografije: KLIK
Avtor članka: Marko LUKAN