Author picture

Steel Wings LINZ AG: prvi koraki pri ustvarjanju hokejskega ponosa ob Donavi

Po edinem hrvaškem predstavniku v ligi AHL, ki smo ga kot prvega spoznali v tej seriji predstavitvenih člankov o naših tekmecih v prihajajoči sezoni AHL in kopici južnotirolskih moštev, ki so sledila, se tokrat obračamo k našim severnim sosedom – v Avstrijo.

Linz – industrijsko in kulturno srce Zgornje Avstrije

Linz, tretje največje mesto v Avstriji, leži ob slikoviti reki Donavi v deželi Zgornja Avstrija. S približno 205.000 prebivalci predstavlja pomembno gospodarsko, kulturno in izobraževalno središče regije. Mesto ima bogato zgodovino, ki sega v rimske čase, ko je bilo znano kot Lentia. Skozi srednji vek in renesanso se je razvijalo kot pomembno trgovsko središče, v moderni dobi pa je postalo eno ključnih industrijskih mest Avstrije.

Geografsko gledano Linz leži na nadmorski višini 266 metrov in se razprostira na območju 96 km². Mesto je obdano s hribovjem in gozdovi, kar mu daje privlačno mešanico urbanega in naravnega okolja. Podnebje je zmerno celinsko, z relativno toplimi poletji in hladnimi zimami, kar ustvarja idealne pogoje za zimske športe, vključno s hokejem na ledu.

Linz je znan po svoji močni industrijski bazi, pri čemer so glavni sektorji jeklarstvo, kemična industrija in informacijska tehnologija. Največje podjetje v mestu je Voestalpine AG, vodilni proizvajalec jekla in tehnoloških izdelkov. Gospodarska moč mesta se odraža tudi v visokem življenjskem standardu prebivalcev. Povprečni letni dohodek na prebivalca v Linzu znaša okoli 44.000 evrov, kar je nad avstrijskim povprečjem.

Narodnostna sestava Linza je pretežno avstrijska, vendar mesto postaja vse bolj multikulturno. Približno 85% prebivalstva predstavljajo Avstrijci, preostalih 15% pa sestavljajo priseljenci iz različnih delov Evrope in sveta, predvsem iz Nemčije, Bosne in Hercegovine, Turčije in Hrvaške. Ta raznolikost se odraža tudi v športnem življenju mesta, vključno s hokejem na ledu.

Posnetek zaslona 2024 07 29 060623
Vir fotografije: KLIK

Šport v Linzu

Linz je mesto z bogato športno tradicijo, ki sega daleč preko hokeja na ledu. Mesto je dom številnih uspešnih športnih klubov in posameznikov v različnih disciplinah.

V nogometu je najbolj znan LASK Linz, ki tekmuje v avstrijski Bundesligi in ima za sabo bogato zgodovino, vključno z nastopi v evropskih tekmovanjih. V košarki izstopa Swans Gmunden, ki domuje v bližnjem Gmundnu, a predstavlja širšo regijo Zgornje Avstrije v avstrijski košarkarski ligi.

Linz je tudi pomembno središče atletike. Gugl Indoor, sodobna dvorana za atletiko, vsako leto gosti pomembna mednarodna tekmovanja. Med znanimi atleti iz Linza izstopa Ivona Dadic, večkratna avstrijska prvakinja v mnogoboju in udeleženka olimpijskih iger.

V individualnih športih je vredno omeniti Thomasa Musterja, nekdanjega teniškega igralca, ki je leta 1995 dosegel prvo mesto na ATP lestvici. Čeprav Muster ni neposredno iz Linza, je njegovo ime tesno povezano z razvojem tenisa v Zgornji Avstriji.

Linz pa ni znan le po športu. Mesto je bilo leta 2009 Evropska prestolnica kulture, kar priča o njegovem kulturnem pomenu. Med znanimi osebnostmi iz Linza je vredno omeniti Adolfa Hitlerja, ki se je rodil v neposredni bližini, čeprav mesto tega dejstvo razumljivo ne izpostavlja. Na bolj pozitivni strani pa je Linz rojstni kraj znamenitega skladatelja Antona Brucknerja, po katerem je poimenovana tudi lokalna univerza.

Hokejska zgodovina in razvoj Steel Wings LINZ AG

Steel Wings Linz Logo removebg previewHokej na ledu ima v Linzu dolgo in bogato tradicijo. Korenine organiziranega hokeja v mestu segajo v petdeseta leta 20. stoletja, ko je bil ustanovljen prvi hokejski klub. Skozi desetletja se je šport razvijal in rasel, dokler ni dosegel profesionalnega nivoja z ustanovitvijo EHC LIWEST Black Wings Linz leta 1992.

Steel Wings LINZ AG je mlajši bratski klub Black Wings Linz in predstavlja pomemben del hokejske piramide v mestu. Ustanovljen je bil z namenom razvoja mladih talentov in zagotavljanja kontinuitete hokejskega programa v Linzu. Klub deluje kot nekakšna “akademija”, ki mladim igralcem omogoča prehod iz mladinskih selekcij v profesionalni hokej.

Steel Wings LINZ AG tekmuje v Alps Hockey League (AlpsHL), mednarodni ligi, ki združuje klube iz Avstrije, Italije in Slovenije. Liga predstavlja odlično platformo za razvoj mladih igralcev, saj jim omogoča igranje proti raznolikim nasprotnikom in v različnih hokejskih okoljih.

Steel Wings LINZ AG dosegajo spremenljivo solidne rezultate v AlpsHL in kažejo potencial za napredek v prihodnjih sezonah. Treba je poudariti, da je glavni cilj kluba razvoj igralcev, ne pa nujno doseganje vrhunskih rezultatov v ligi.

Poleg nastopanja v AlpsHL, Steel Wings LINZ AG sodelujejo tudi v avstrijskem mladinskem prvenstvu, kjer dosegajo dobre rezultate in razvijajo mlade talente za prihodnost linškega in avstrijskega hokeja.

Načrti kluba za prihodnost so osredotočeni na nadaljnji razvoj mladih igralcev in postopno izboljšanje rezultatov v AlpsHL. Cilj je ustvariti močno bazo domačih talentov, ki bodo lahko napredovali v “glavni” klub Black Wings Linz in morda celo v avstrijsko reprezentanco.

Domača dvorana in sponzorji

Steel Wings LINZ AG svoje domače tekme igra v Linz AG Eisareni, moderni večnamenski dvorani, ki je bila odprta leta 2003. Dvorana ima kapaciteto 4.863 gledalcev za hokejske tekme, kar ustvarja odlično vzdušje na tekmah. Povprečni obisk tekem Steel Wings LINZ AG se giblje okoli 1.000 do 1.500 gledalcev, kar kaže na solidno podporo lokalnega občinstva.

Glavni sponzor kluba je, kot je razvidno iz imena, LINZ AG, lokalno podjetje za javne storitve, ki zagotavlja elektriko, plin, daljinsko ogrevanje, vodo in komunalne storitve za Linz in okolico. To partnerstvo je ključnega pomena za finančno stabilnost kluba in njegov razvojni program.

Poleg glavnega sponzorja klub podpirajo tudi številna lokalna podjetja in organizacije. Med njimi so voestalpine AG, vodilno jeklarsko podjetje, Sparkasse Oberösterreich, regionalna banka, in različna lokalna mala in srednja podjetja. Ta široka baza sponzorjev odraža močno povezanost kluba z lokalnim gospodarstvom in skupnostjo.

Financiranje kluba temelji na kombinaciji sponzorskih sredstev, prihodkov od prodaje vstopnic in članarin ter podpore lokalne skupnosti. Klub se trudi vzdrževati zdravo finančno strukturo, ki omogoča trajnostni razvoj mladih igralcev in konkurenčnost v AlpsHL.

302423410 518681913594109 3024664554180923533 n
Vir fotografije: KLIK

Rivalstvo in povezava z Jesenicami

Cestna razdalja med Linzem in Jesenicami je podobna, kot tiste med Jesenicami in južnotirolskimi tekmeci, ki smo jih predstavljali v prejšnjih člankih in znaša približno 330 kilometrov, kar predstavlja okoli 3,5 ure vožnje. Ta geografska bližina in dejstvo, da oba kluba tekmujeta v isti ligi, ustvarjata potencial za zanimivo rivalstvo med Steel Wings LINZ AG in HDD SIJ Acroni Jesenice.

Čeprav je rivalstvo med tema kluboma morda manj intenzivno kot nekdaj v ligi EBEL med Black Wings Linz in HDD SIJ Acroni Jesenice, vseeno predstavlja pomemben vidik tekmovanja v AlpsHL. Tekme med tema dvema ekipama predstavljajo srečanje dveh različnih hokejskih šol in tradicij.

Steel Wings LINZ AG predstavlja avstrijsko hokejsko šolo, ki temelji na tehnični dovršenosti in taktični disciplini. Na drugi strani pri HDD SIJ Acroni Jesenice predstavljamo slovensko hokejsko tradicijo, znano po borbenosti in hitri igri. To ustvarja dinamičen in zanimiv kontrast na ledu.

Rivalstvo med kluboma ni omejeno le na športni vidik. Predstavlja tudi srečanje dveh industrijskih mest z bogato jeklarsko tradicijo. Tako Linz kot Jesenice sta znani po svojih jeklarnah (Voestalpine v Linzu in SIJ Acroni na Jesenicah), kar ustvarja zanimivo vzporednico med športnim in gospodarskim področjem.

Za naše bralce, ki jim je ta članek namenjen, je pomembno razumeti, da Steel Wings LINZ AG predstavljajo pomembnega tekmeca v AlpsHL, a hkrati tudi partnerja v razvoju mladih hokejskih talentov. Čeprav sta kluba rivala na ledu, si delita skupni cilj – razvoj hokeja in mladih igralcev v svojih regijah.

Omenjeno rivalstvo je več kot le športno tekmovanje. Je izmenjava izkušenj, kultur in hokejskih filozofij. Tekma med Steel Wings LINZ AG in HDD SIJ Acroni Jesenice ni le boj za točke v ligi, temveč tudi priložnost za učenje, rast in promocijo hokeja v obeh mestih in državah.

V prihodnosti lahko pričakujemo, da se bo rivalstvo okrepilo, saj oba kluba stremita k izboljšanju svojih rezultatov v AlpsHL. Hkrati pa to rivalstvo predstavlja most med dvema hokejskima tradicijama, avstrijsko in slovensko, ter prispeva k razvoju in promociji hokeja v širši alpski regiji.

Za zaključek lahko rečemo, da Steel Wings LINZ AG niso le “mlajši hokejski brat”, temveč pomemben del športne in kulturne identitete Linza. S svojim poudarkom na razvoju mladih talentov in sodelovanjem v mednarodni ligi prispevajo k bogati hokejski tradiciji mesta in regije. Rivalstvo z ekipami, kot je HDD SIJ Acroni Jesenice dodatno bogati to zgodbo in ustvarja zanimive športne in kulturne povezave med Avstrijo in Slovenijo.

OPOMBA: vir naslovne fotografije: KLIK

Delite s prijatelji

Povezano